Czarny owczarek niemiecki (owczarek staroniemiecki)

Hodowla owczarka niemieckiego

Czarny owczarek niemiecki to jedna z ras psów należąca do grupy psów pasterskich sklasyfikowana do sekcji psów pasterskich (owczarskich). Według klasyfikacji FCI podlega próbom pracy. Czarny owczarek niemiecki jest zaliczany także do psów obronnych.

Wyjątkowy pies użytkowy, lubiący pracę z człowiekiem i silnie przywiązujący się do członków stada. Czarny owczarek niemiecki krótkowłosy jest psem średniej wielkości o aparycji zbliżonej nieco do wilczej. Psy z domowej hodowli Syriusz Black posiadają doskonały rodowód i są regularnie badane pod kątem chorób charakterystycznych dla ras psów dużych i średnich (m. in. dysplazja). Czarne owczarki niemieckie rewelacyjnie chowają się z dziećmi.

Czarny owczarek niemiecki krótkowłosy posiada niezwykle zbalansowaną budowę anatomiczną. Z jednej strony wyraźnie rzuca się w oczy jego umięśnienie, z drugiej jednak nie jest ono tak wyeksponowane, jak u niektórych innych gatunków psów, np. amstaffów. Powoduje to, że pies wygląda na silnego, ale jednocześnie nie sprawia wrażenia ociężałości.

Krótkowłosy owczarek niemiecki czarny, mimo, iż na pierwszy rzut oka wydaje się być nieco mniejszy od odmiany długowłosej, w rzeczywistości nie różni się niemal anatomicznie. Za iluzję „bycia mniejszym” jest odpowiedzialny brak obfitej sierści u naszego czworonoga.

Samiec a samica u czarnego owczarka niemieckiego

Samiec i samica czarnego krótkowłosego owczarka niemieckiego znacząco się od siebie różnią. Zdrowy dorosły pies czarnego owczarka niemieckiego posiada bardziej masywną budowę, grubsze (oraz lepiej zarysowane) kości (szczególnie dotyczy to pyska), grubszy kark, jak również bardziej rozwiniętą muskulaturę niż samice.

Samce dorastają do wysokości około 65 cm przy długości tułowia sięgającej 75 cm (odliczając długość głowy i ogona) i masie wahającej się od 30 kg do 40 kg przy założeniu prawidłowej zawartości tkanki tłuszczowej u osobnika. Samice są mniejsze i dorastają do wysokości 60 cm przy długości tułowia w okolicach 70 cm i masie w przedziale 25 kg do 35 kg.

Głowa i korpus czarnego owczarka niemieckiego

Hani Union hodowla Syrius BlackGłowa rasy owczarek niemiecki jest jej „znakiem rozpoznawczym”. Właśnie głowa jest najbardziej rozpoznawalnym elementem anatomii zwierzęcia. Pysk jest długi i posiada wyraźnie zarysowaną linię mięśni. Grzbiet pyska jest prosty. Czoło lekko wypukłe o delikatnie zarysowanej bruździe. Głowa czarnego owczarka niemieckiego jest zawsze proporcjonalna do wielkości jego ciała. Jest ona wyposażona w parę stojących, stożkowatych uszu.

Uszy są skierowane wnętrzem małżowin w kierunku przodu zwierzęcia. Uszy czarnego owczarka niemieckiego są bardzo ruchliwe. Pies wykorzystuje ich ustawienie nie tylko by lepiej słyszeć, ale także w celu wyrażenia emocji. Każdy właściciel z łatwością dostrzeże dynamiczne podniesienie uszu przez pupila, gdy zaproponuje mu jego ulubiony smakołyk, jak również domyśli się, że pies narozrabiał, gdy kładzie uszy po sobie.

Głowa zwierzęcia, patrząc z góry od strony nosa, poszerza się w sposób równomierny, tworząc kształt przypominający klin. Głowa jest utrzymywana przez zwierzę zwykle nieco powyżej linii barków. Czarny owczarek niemiecki często jednak unosi głowę znacznie wyżej – zwykle w sytuacjach, gdy jest pobudzony lub czegoś wypatruje. Nos owczarka niemieckiego jest średniej wielkości oraz czarnej barwy. Szczęka i uzębienie zwierzęcia są dobrze rozwinięte. Owczarek niemiecki posiada 42 zęby.

Oczy u owczarków są średniej wielkości, niewyłupiaste. Ich barwa jest zależna od umaszczenia czworonoga, jednak zawsze są ciemne. Mają one także nieco migdałowaty kształt. Oczy zdrowego czworonoga są zawsze w ruchu. Powinny sprawiać wrażenie, jakby pies pozostawał pełen życia oraz nieco pobudzony.

Kark czarnego owczarka niemieckiego jest mocno umięśniony, relatywnie gruby. Klatka piersiowa czworonoga jest dobrze rozbudowana i zapewnia miejsce potężnym płucom. Tułów zwierzęcia jest prosty, opada jednak delikatnie w kierunku tyłu zwierzęcia.

Ogon czarnego owczarka niemieckiego jest długi, względnie puszysty i posiada rozbudowany pióropusz. Gdy zwierzę jest zrelaksowane, przybiera on lekko zakrzywiony kształt. Gdy owczarek niemiecki jest czymś podekscytowany, wykonuje dynamiczne ruchy ogonem z boku na bok. Ogon czworonoga noszony jest zwykle na wysokości nie wyższej niż linia kręgosłupa.